СОВРЕМЕННЫЕ КОМПОСТНЫE ЗАВОДЫ
СТРОИТЕЛЬСТВО И ОБОРУДОВАНИЕ| КОМПОСТНOBO ЗАВОДA
PRODUKCJA KOMPOSTU DO UPRAWY PIECZAREK
Etap 1
Pierwszy etap procesu produkcji kompostu odbywa się specjalnych bunkrach lub na zewnątrz, na otwartym powietrzu. Wykorzystywane są takie surowce jak: słoma, obornik kurzy, gips. Są one układane w pryzmy na płycie betonowej i zwilżane wodą technologiczną. Wszystkie surowce są mieszane maszynowo i podczas tego procesu ponownie zwilżane. Tak przygotowany materiał układany jest w pryzmach. Ważne, aby miało to miejsce na wentylowanej posadzce, gdyż z niej za pomocą systemu wentylacji podawane jest powietrze bezpośrednio do pryzm, dzięki czemu następuje proces fermentacji. Pryzmy są regularnie przewracane przy użyciu kombajnu. Po kilkunastu dniach materiał zamienia się w kompost fazy 1.
Etap 2
Kompost fazy 1 musi być przetransportowany do tuneli. Do tego celu wykorzystywana jest ładowarka i przenośnik wyposażony w specjalne urządzenie zapewniające równomierne rozłożenie materiału. W tunelach następuje wyrównywanie, podgrzewanie, pasteryzacja i kondycjonowanie. W ten sposób kompost fazy 1 przekształca się po tygodniowym procesie w fazę 2. Podłoże fazy 2 po dodaniu grzybni może być już wysyłane do klientów. Część kompostu poddawana jest dalszej obróbce i dzięki inkubacji przekształca się w fazę 3.
Etap 3
Kompost fazy 2 jest wybierany z tuneli za pomocą wyciągarki, a następnie wkładany do nich z powrotem za pomocą przenośnika w celu zaszczepienia grzybni pieczarek. Proces ten musi być przeprowadzony z zachowaniem ostrego reżimu higienicznego. Infekcja z zewnątrz może bowiem zniweczyć całą pracę. Po tej operacji kompost jest transportowany do kolejnego tunelu. Tutaj jest on ponownie napowietrzany przy użyciu wentylatorów. Proces inkubacji trwa około 2-3 tygodni, kiedy grzybnia przerasta cały kompost. Jego barwa zmienia się z brunatnej na rudawą. Widać grzybnię. W takiej formie kompost fazy 3 może już trafić do pieczarkarzy.
PROJEKTOWANIE KOMPOSTOWNI
Cały proces budowy rozpoczyna się od zaprojektowania inwestycji, z uwzględnieniem wszystkich parametrów, jakie muszą być spełnione, aby zapewnić końcowy efekt w postaci wielkości produkcji kompostu. Poniższy rysunek przedstawia przykładową realizację budowy kompostowni.
Parametry Faza I
Całkowita wydajność fazy I – 5300 ton tygodniowo.
Waga załadunkowa bunkrów – 6600 ton tygodniowo.
Całkowita liczba bunkrów – 18 sztuk.
Długość każdego z bunkrów – 45 m.
Szerokość każdego bunkra – 8,8 m.
Parametry fazy II i III
Całkowita wydajność fazy III – 3200 ton tygodniowo.
Całkowita wydajność fazy II – 3600 ton tygodniowo.
Łączna liczba tuneli – 68 szt.
Długość każdego tunelu – 43 m.
Szerokość każdego tunelu – 4 m.
Waga wyładunkowa jednego tunelu – 200 ton fazy III.
Linie komunikacyjne zapewniające najlepszą logistykę. Tunele są zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymać odpowiedni poziom higieny.
Na etapie projektowania niezbędne jest zatem opracowanie technologii produkcyjnej oraz założeń techniczno – projektowych kompostowni oraz wybór firmy, która zajmie się kompleksową usługą, od przygotowania założeń, poprzez wykonawstwo obiektów (prace budowlane) po dostawę i montaż maszyn i urządzeń technicznych.
JAKIE URZĄDZENIA SĄ NIEZBĘDNE
Efektywna produkcja kompostu wymaga zastosowania szeregu maszyn i urządzeń:
- Linia do przygotowania kompostu do uprawy pieczarki w formie kostki zapakowanej w folię
- Maszyny do mieszania składników – kombajny do przerobu pryzm fermentacyjnych
- Maszyny do załadunku komór pasteryzacyjnych l
- Transportery i taśmociągi różnego typu
- Maszyny służą do wyciągania – opróżniania podłoża z komór pasteryzacyjnych (maszyna służy do wyciągania i rozdrabniania podłoża po zakończeniu procesu pasteryzacji lub przerostu podłoża fazy III).
- Siewniki do zagrzybiania podłoża po procesie pasteryzacji, do podawania środków mających na celu wzbogacenie podłoża w środki wspomagających wzrost pieczarki
- Maszyny do moczenia słomy.
- Hoppery.
- Rozdrabniacze.
- Linie do automatycznego załadunku bunkrów
- Maszyny do moczenia i załadunku bunkrów w celu przeprowadzenia procesu fermentacji.
- Myjki.