India Mushroom Summit 2023 już za nami!

Kategoria: Bez kategorii

W zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w międzynarodowych targach India Mushroom Summit 2023 w New Delhi. Była to nasza pierwsza wizyta w kraju liczącym 1,4 miliarda mieszkańców.

Podczas targów występowaliśmy w charakterze sponsora i wystawcy. Dodatkowo drugiego dnia wydarzenia Prezes Zarządu Daniel Dajewski poprowadził prelekcje podczas konferencji. Była to świetna okazja do poszerzenia horyzontów, przedstawienia firmy oraz najnowszej technologii związanej z uprawą grzybów, a także do networkingu.

Indyjski rynek hodowli grzybów stale się rozwija i widzimy w nim ogromny potencjał. Podczas gdy ponad 95% gospodarstw uprawia obecnie pieczarki przy użyciu przestarzałej technologii (obejmującej kompost fazy II załadowany do plastikowych worków ręcznie umieszczonych na prostej konstrukcji regału), perspektywa przejścia na kompost fazy III pozostaje na razie marzeniem. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że rynek indyjski stoi u progu transformacji.

Dlaczego interesuje nas ten konkretny rynek?

  • Indie są najbardziej zaludnionym krajem na świecie, z populacją przekraczającą 1,4 miliarda.
  • Dziś Indie znajdują się w pierwszej piątce pod względem PKB (PKB w 2023 r. przekroczy 3,5 bln USD), według szacunków ekspertów do 2027 r. Indie mogą znaleźć się w pierwszej trójce.
  • W Indiach żyje największa społeczność wegetariańska na świecie.
  • Według lokalnych przedsiębiorców popyt na grzyby w Indiach jest już 4 razy większy niż podaż.

Przed tym rynkiem stoi wiele wyzwań, takich jak osiągnięcie stabilnej jakości kompostu czy zwiększenie plonów. Aktualnie pieczarki nie są popularnym produktem w kulturze indyjskiej, ale mamy nadzieję, że wkrótce społeczeństwo przekona się do ich konsumpcji, gdyż są zdrowym produktem dla wegetarian, mogą urozmaicić indyjską dietę roślinną, dodać nowego smaku i dostarczyć brakujących białek czy przydatnych mikroelementów.

Niemniej jednak jesteśmy pewni, że globalny trend rosnącej konsumpcji grzybów nie ominie tego kraju. Widzimy w nim wiele możliwości dla naszej firmy i jesteśmy dumni z faktu, że mogliśmy być częścią India Mushroom Summit 2023.